Revoluce v jídelníčku

Enzymy to umožňují – dynamicky a kreativně vpřed

Revoluce v jídelníčkuMalý test:
Vyskočíte ráno s elánem z postele a vzhůru do koupelny?
Máte někdy potřebu vyběhnout schody namísto toho, abyste je vyšli pomalu?
Nevadí vám nést určitou dobu těžký předmět, jako např. pneumatiku či truhlík s květinami?

Pokud jste jednou odpověděli na dané otázky slovem ne, nejste tělesně zcela ve formě. Při trojnásobném ne je nejvyšší čas postarat se o přísun energie.

ROLE ENZYMŮ
Dobrá tělesná kondice není v žádném případě jen otázkou trénovaných svalů, ale vyžaduje dostatečný přísun bílkovin a vyrovnanou produkci hormonů. Rozhodující role ale náleží enzymům. V každé minutě probíhají v našem těle miliardy chemických reakcí, které jsou vedeny a realizovány pomocí enzymů. Jejich nejdůležitější úloha spočívá ve štěpení toho, co sníme, na základní stavební kameny. Následně přispívají k zabudování získaných biolátek do nitra buněk. V těchto procesech spotřebovává naše tělo rovnou polovinu všech svých energií. Protože slinivka břišní u mnohých z nás pracuje nedostatečně, do střeva se dostává málo enzymů štěpících cukry, tuky i bílkoviny. Často až polovina potravy zůstává nestrávena.

CO HROZÍ PŘI JEJICH NEDOSTATKU
Když se sportovci i přes ideální stravu cítí kondičně špatně a nejsou fit, souvisí to s nedostatečným přísunem enzymů. Je možné, že se neprodukuje dostatek koenzymu A ve svalových buňkách. Kontroluje beta-oxidaci mastných kyselin a oxidativní odbourávání aminokyselin. Koenzym A je nutný pro tvorbu acetylcholinu, který nás duševně aktivuje a ostří náš intelekt. Spoluúčastní se také v podvěsku mozkovém při uvolňování euforizujících hormonů. Současná mobilizace tělesných a mentálních sil nám umožňuje vstupovat do každodenního stresu s pocitem uvolnění. Dostatečné zásobení koenzymem A znamená být šťastným s vědomím dostatečných tělesných i nervových energií a je zcela jedno, jestli jste ženou v domácnosti či manažerem. 

OPRAVDOVÝ ŽIVOTABUDIČ

Jelikož koenzym A je mezi enzymy opravdovým životabudičem, má význam podívat se blíže na jeho složení. Překvapivě se při tom ukáže, že jeho hlavní součástí je kyselina pantotenová. Jinými slovy: bez ní nám je síla, zmobilizovaná koenzymem A, nedosažitelná. Nachází se v kvasnicích, žloutcích, játrech, čerstvé zelenině. Kyselina pantotenová se hromadí ve svalových buňkách, aby tam byla k dispozici pro tvorbu koenzymu. Při tělesné zátěži je rychle dosažitelná. 

VÝZNAM KOENZYMU
Má rozhodující význam nejen pro produkci daného koenzymu, ale ovlivňuje také výměnu látkovou v celém těle. V kůře nadledvinek stimuluje produkci určitých stresových hormonů a pro odbourávání tuku se tak stává rovněž účinným prostředkem při snižování tělesné hmotnosti. Nově objevené substance L-karnitin a koenzym Q10 pracují ve svalových buňkách pod taktovkou dirigenta zvaného koenzym A. L-karnitin neúnavně vnáší molekuly tuku, které přinášejí velké množství energie a koenzym Q10 plní funkci topiče. Každá naše myšlenka, každý pohyb, proudění krve, růst, trávení a všechny naše touhy jsou produkty četných chemických reakcí, které řídí enzymy. Činnost enzymů je regulována hormony, které podléhají kontrole mozku. Aby nedošlo někde k vykolejení, existují zpětné kontrolní systémy, které hlídají práci enzymů a hormonů. V našem těle existuje asi 3000 enzymů, které jsou z chemického hlediska bílkovinami. Syrová potrava obsahuje obzvláště mnoho enzymů. Když vaříme zeleninu, enzymy odumírají. Ve své molekulární struktuře sice zůstávají zachovány, ale ztrácejí svůj účinek. Při 65 °C enzymy umírají. 

RNDr. Eva Holubová

Napsáno 12.7.2010
» seznam článků


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS