O deset let mladší ve 30 dnech - těžko k uvěření, přesto pravda

O
deset let mladší ve 30 dnechKdo v padesáti vypadá na padesát, je si sám vinen, tvrdí fyziologové. Není problém vypadat v padesáti letech na pětatřicet, či v šedesátce na pětačtyřicet.
Biologickou studnicí mládí je kolagen, pojivová tkáň, jemuž američtí vědci připisují rozhodující roli v tom, jak vypadáme. Pro jeho obnovenou stavbu jsou potřebné aminokyseliny prolin, lyzin a glycin.Jsou obsaženy v mléce, sýru, rybách, v drůbežím, hovězím a jehněčím mase a v luštěninách. Pro spojení těchto bílkovin v molekulu kolagenu s více než 16 000 atomy je nutný zinek a vitamin C. Následně je pojivová tkáň protkána vlákny elastinu. Často jedno jediné zdravé jídlo dokáže v průběhu několika hodin zlepšit strukturu pojivové tkáně a tak změnit náš vnější vzhled. 
Vitaminy C a E brání vypadávání vlasů. Ten, kdo denně vypije šťávu ze čtyř citronů, najde brzy podstatně méně vypadaných vlasů ve svém hřebeni. Vitamin E brání přemaštění vlasové pokožky a vzniku lupů. Chrání nenasycené mastné kyseliny před oxidací volnými radikály. Atomární struktura zdravých klidných molekul spočívá na elektronovém páru. Volné radikály mají jeden elektron, jsou nenasycené a snaží se spojit s dalším elektronem. Ten odtrhnou z dalšího elektronového páru a tato řetězová reakce se šíří v rychlém tempu.

Za růst vlasů jsou odpovědné sirné aminokyseliny, jako např. methionin, resp. jeho konečný produkt metabolické přeměny cystin. Methionin náleží k psychicky aktivním aminokyselinám a ve velké míře se spotřebovává při konfliktech, problémech, při každé formě psychického stresu. Vlasy pak nejsou dostatečně zásobovány. Za barvu vlasů je zodpovědný i zinek, ve vlasové pokožce se ale také nachází jeho protihráč – měď, která nechává naše vlasy šednout.
Homocystein je bílkovina, která poškozuje tělesné buňky a urychluje proces stárnutí. Tělo ho v ribozomech produkuje samo, přičemž dochází ke spojování jednotlivých aminokyselin. Výchozím produktem je molekula methioninu, která je bohatě zastoupena v cibuli, česneku, luštěninách, vejcích a rybím mase. Z methioninu se v játrech tvoří homocystein a ten je transportován k buňkám lidského těla. Tam je s pomocí vitaminů B6, B12 a kyseliny listové štěpen a uvolňuje se životně důležitý methionin. Homocystein brzdí procesy výměny látkové a způsobuje tak stárnutí buněk, methionin urychluje výměnu látkovou, napomáhá tělesnému a duševnímu rozletu a udržuje nás mladými.
Krásu lze jíst. Šarm a charisma člověka vycházejí z 90 % z očí, náš úspěch je určován silou výrazu našich očí. Lesk a charisma spočívají v nahromadění živných látek v očích. Protože tyto vykonávají centrální funkci, jsou ze všech orgánů lidského těla nejlépe zásobovány komplexně konstruovaným kanálovým systémem. Živiny potřebují 7–10 sekund, aby překonaly krevní řečiště a dostaly se na místo určení. Ale naše oči disponují ještě něčím navíc. Při nebezpečí ženou stresové hormony a neuropeptidy důležité molekuly ve zlomcích vteřin do očí. Totéž se děje, napadne-li nás náhle skvělá myšlenka, jsme-li mile překvapeni či se setkáme s osobou, kterou máme rádi. Tehdy se výměna látková v očích v razantním tempu zvýší až na třicetinásobek a umožní našim očím zářit. Tento rafinovaný mechanismus funguje ale jen tehdy, jsou-li živiny k dispozici. Zinek, vitaminy A, E, C a selen spoluzodpovídají za náš šarm.

MLADŠÍ VE 30 DNECH.
Jednou denně, nejlépe v poledne, zařaďte do svého jídelníčku luštěniny. Jsou zdrojem nukleových kyselin potřebných pro regenerační procesy.
Jezte každý den šálku celozrnného müsli, je bohaté na nukleové kyseliny, vitaminy skupiny B, selen, mangan a zinek.
Vynechejte z jídelníčku čokoládu, koláče a slané tyčinky, nahraďte je ořechy a mandlemi. Také ony obsahují nukleové kyseliny a omlazující biolátky – jsou zdrojem až 16 vitaminů a 18 minerálních látek.
Jezte denně minimálně 300 g sezónního ovoce a k tomu šťávu ze dvou citronů či pěti pomerančů.
Převařte rajčatovou šťávu s trochou rostlinného oleje a po ochlazení vypijte. Po 48 hodinách se vaše buňky obrní karotenoidem lypozinem a ochrání vás před volnými radikály.
Dalším důležitým antioxidantem je koenzym Q10. Najdeme ho v mase, špenátu, semenech a ořechách. Jeho stárnutí zpomalující efekt je dávno prokázán. 

RNDr. Eva Holubová

Napsáno 12.7.2010
» seznam článků


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS