Výtažek z bodláku dokáže „vyhladovět“ rakovinu

Napsáno 12.9.2010

Ten bodlák roste na kdejakém rumišti, ale už středověké kořenářky věděly, že ostropestřec mariánský pomáhá nemocným lidem. Nad léčivými vlastnostmi této rostliny nyní bádají čeští vědci. Ze semínek získávají substanci silybin, kterou pak přetvářejí do mimořádně nadějného léku na rakovinu.

Tento bodlákový výtažek nyní v laboratořích zdokonaluje tým profesora Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ve spolupráci s odborníky z olomoucké Univerzity Palackého.

Princip spočívá v tom, že silybin nádor doslova vyhladoví. Jinak řečeno: zabrání vývoji cév, které tumor vyživují. "Cévy zaniknou anebo se vůbec nevyvinou, takže nádor odumře," vysvětlil Vladimír Křen.

Rakovinný nádor už v raném stadiu vysílá do okolí "hladové" stresové signály. Ty pak tělo donutí, aby k nádoru vystavěl vyživovací cévní cestu.

"Nádor si prostě na organismu vynutí, aby ho živil. A když tomu zamezíme, může tumor už v raném stadiu odumřít. Jinak po vzniku vyživovacího cévního řečiště začne rychle růst, a může dokonce do krevního oběhu pouštět své buňky. Nádor tak metastázuje," říká Křen.

Vědci dokončují testy svých bodlákových substancí na buňkách. A protože jsou mimořádně slibné, chtějí ještě letos přejít k ověřování léčivých účinků preparátu na myších zasažených rakovinou.

více


Lněný olej

Napsáno 12.9.2010

Lněné semínko, z něhož se získává v kuchyních celého světa velmi oblíbený olej, se pěstuje již více než 7000 let. Tato rostlina je už po tisíciletí používána jako vlákno k předení a tkaní lněného plátna, její semena jsou však také bohatým zdrojem spousty látek, které mají na naše zdraví velmi zajímavé účinky – olej ze semen (včetně semen samotných) má léčivé vlastnosti a běžně se používá k léčebným účelům.

Len je rostlina velmi bohatá na zdraví prospěšné tuky – tzv. esenciální mastné kyseliny (to jsou tuky, které si tělo nedokáže samo vyrobit). Nejvíce zastoupené jsou omega-3 (známé především z rybího tuku) a omega-6 kyseliny. O těchto tucích je prokázáno, že jsou vysoce účinné při prevenci především srdečně cévních chorob – pokud pravidelně do svého jídelníčku zařadíte lněný olej lisovaný za studena, dojde nejenom ke snížení množství LDL (špatného) cholesterolu v krvi, ale také významně snížíte riziko vzniku např. infarktu, mozkových příhod či anginy pectoris.

Esenciální mastné kyseliny hrají v našem těle i jiné důležité role – především ochraňují buněčnou membránu před škodlivými vlivy a navíc do buněk propouští potřebné živiny.

více


Perilla frutescens – netradiční koření a zelenina

Napsáno 12.9.2010

Bylina z východní Asie nachází uplatnění jako léčivá bylina i jako přísada do potravin. Vědecká vyšetření potvrzují léčivý potenciál, ale i možný alergenní účinek.
 
Perilla frutescens je bylina z rodu Lamiaceae (hluchavkovité) pocházející z Číny a Indie, kde se vyskytuje ve výškách asi 1 200 m. Pěstují se především dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens, někdy také uváděná jako Mentha perilloides) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Oba dorůstají výšky přibližně jednoho metru, listy připomínají "nablýskanou hluchavku", květy jsou nenápadné, fialové.
Celá staletí se tato bylina používá v čínské medicíně buď samostatně, nebo v kombinaci s dalšími bylinami, a sice především jako prostředek proti kašli (zahlenění) a proti astmatu. V zemích východní Asie se komerčně pěstuje.

více


Ixoderm - bezpečná likvidace přisátých klíšťat

Napsáno 29.7.2010

Přípravek první volby určený k rychlé paralizaci, znehybnění, dezinfekci, usmrcení a bezpečnému odstranění přisátého klíštěte znamená definitivní konec diskusí, zda a čím přisáté klíště zakápnout, jeslti je lepší jej vyšroubovat nebo vyviklat... Nic takového! Ixoderm potenciálně rizikovou situaci řeší bezpečně, efektivně, rychle a bez jakýchkoliv věkových omezení (je vhodný i pro nejmenší děti).

Jak působí Ixoderm

Unikátní formule přípravku Ixoderm vychází z originálních poznatků týkajících se rizik vznikajících během odstraňování klíšťat a přípravek svými účinky pokrývá celou problematiku rychlého a bezpečného odstranění klíštěte. Přípravek plně vyhovuje předpokladům nutnosti rychlého zneschopnění, znehybnění, dezinfekci, usmrcení a bezpečnému odstranění přisátého klíštěte.

Prvním a zásadním účinkem přípravku je okamžitá anesteze (zneschopnění) klíštěte bez vyvolání jakékoliv jeho obranné reakce (především zvýšené slinění či vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky).

více


Zdravé panenské oleje 1.díl

Napsáno 14.7.2010

Dobře vybrané druhy panenských olejů lisovaných za studena mohou být nápomocny i našemu zdraví. I když jde o tuk, jsou ideálním doplňkem zdravé výživy.

Panenské oleje aneb co musíte vědět

Olej ze semen, obilnin, bylinek, plodů a některého ovoce, spousta z možností na výběr - ke koupi i zpracování, jisté z druhů jen těžko k sehnání. V běžných obchodech stále převládá až přílišná jednoduchost - rostlinný olej, slunečnicový,  maximálně nějaký z obyčejných rafinovaných olivových olejů, který je získávány z olivových výlisků, ten by byl bez chemické úpravy nepoživatelný. A proč je nekoupit, jsou přece nejlevnější.

Dnes se podíváme na oleje, které s chemií nemají nic společného a patří mezi nejzdravější doplňky jednotlivých jídel, které se jimi pokapou nebo jsou k surovinám za přípravy vmíchány. Některé jsou užívány na lžičku a jisté druhy použijeme i k masáži nebo potření bolavého místa.

Zařazením zdravých olejů a upravením životních návyků můžeme mnohým onemocněním předejít nebo zlepšit jejich průběh a léčbu. Oleje připravené přírodní cestou jsou zdrojem vitamínů, posilují obranný systém organismu a mají vysokou koncentraci bioaktivních složek.

více


Zdravé panenské oleje 2.díl

Napsáno 14.7.2010

Panenské oleje jsou přírodními produkty. O tom, jak se vyrábí se můžete dočíst v prvním díle seriálu Zdravé panenské oleje 1.díl, kde získáte základní informace. Panenské oleje všeobecně nejsou určeny k tepelné přípravě, spíše k dochucování, podávat je lze dětem již od tří let. Mohou být jak součástí pokrmů, tak přímým doplňkem výživy, kdy jej podáváme v malém množství jednoduše na lžičce. Užití je i vnější - do koupelí, k masážím, ale také k potírání bolavého místa na těle apod.

Přestože se zdravá výživa dostává krůček po krůčku i k nám, některé z méně známých druhů jsou jen těžko k sehnání. Držíme palce v pátrání - v případě, že o některý v našich končinách nesehnatelný olej chcete rozšířit svou domácnost.

 

více


Panenské oleje SOLIO

Napsáno 14.7.2010

Naše panenské oleje, za studena lisované, jsou stáčené v atmosféře inertního plynu, což zaručuje jejich 100 procentní kvalitu a čistotu. Obsahují všechny řady OMEGA nenasycených mastných kyselin, které, obzvláště v dnešní době, naše tělo tolik potřebuje, spoustu vitamínů, prvků a minerálů a to vše v přírodní podobě. Zdravé oleje jsou velice vhodné jako doplněk stravy k posílení Vašeho organismu.

Neváhejte a vyberte si z široké nabídky panenských olejů. Nabízíme Vám nejnižší cenu na českém trhu!

 

více


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS