Zlato jménem orčata – nápoj, který si určitě oblíbíte!

Během století byla orčata používaná jako občerstvující, přírodní, zdravý a energetický nápoj, který má navíc pozitivní vlastnosti podporující trávení. Neobsahuje lepek ani cholesterol. Je bohatá na uhlohydráty, lipidy a proteiny, včetně různých minerálů a vitaminů.

Během století byla orčata používaná jako občerstvující, přírodní, zdravý a energetický nápoj, který má navíc pozitivní vlastnosti podporující trávení. Neobsahuje lepek ani cholesterol. Je bohatá na uhlohydráty, lipidy a proteiny, včetně různých minerálů a vitaminů.

Oproti běžným nealkoholickým nápojům má orčata tyto výhody:

  1. Postrádá kofeiny a stimulanty. Proto je možné doporučit její užívání také dětem, těhotným ženám a starším občanům.
  2. Neobsahuje kyselinu fosforečnou, nemá proto nepříznivý vliv na kosti či zuby.
  3. Je méně kalorická než běžné limonády (170 kcal na sklenici o obsahu 250 ml). Skládá se z uhlohydrátů, které nepochází z glukózy, nýbrž   ze složených cukrů:  ze sacharózy a škrobu. Kromě toho nejsou její kalorie „prázdné“, neboť je doprovází jiné výživné látky, které běžné nealkoholické nápoje (limonáday, atd.) nemají. Rovněž pacienti s cukrovkou mohou pít orčatu bez cukru, která má i blahodárné účinky díky obsahu argininu (aminokyselina s insulinovými vlastnostmi).  
  4. Díky obsahu aminokyselin a škrobu orčata příznivě ovlivňuje trávení. Škrob funguje jako rozpustná vláknina v tračníku, jelikož podíl okolo 20% nelze trávit v tenkém střevě. 300 ml orčaty obsahuje ¼ doporučené denní dávky vlákniny! Orčata je také bohatá na enzymy jako amyláza a lipáza, které podporují trávení a usnadňují trávení uhlohydrátů a tuků. Vzhledem k tomu lze používat tento nápoj jako probiotikum, tedy jako látku, která podporuje činnost acidofilních bakterií. Je tudíž doporučena jako prevence a lék proti některým průjmům a je dobrá proti střevní plynatosti.
  5. Neobsahuje laktózu, fruktózu ani lepek, proto ji můžou pít i ti, kteří trpí netolerancí na tyto látky.
  6. V porovnání s kravím nebo kozím mlékem má orčata více železa, zinku a mědi a stejné množství hořčíku. Nemá však tolik sodíku a draslíku. Kromě toho však obsahuje rozpustnou vlákninu, kterou naopak mléko postrádá.
  7. Díky obsahu 5 základních aminokyselin (arginin, metionin, leucin, isoleucin a lisin) a kyseliny glutamové a asparagové, je tento nápoj vhodnou alternativou při nízkotučné dietě, kdy se nedoporučuje konzumovat maso, vejce a sýry.
  8. Obsahuje mastné kyseliny podobně jako olivový olej a lískový oříšek (77% tuku je mononesasycených). Orčata je tudíž dobrým prostředkem k prevenci  vyšší hladiny cholesterolu, vysokých triacylglycerolů a arteriosklerózy.
  9. Vzhledem k vysokému obsahu vody a nízkému obsahu sodíku působí orčata diureticky.

Čufa jakožto hlíza, kterou spotřebováváme v podobě sušeného plodu, obsahuje 22-26% lipidů. Mezi nimi převládá kyselina olejová (73%) a jsou přítomné v menším množství jako nasycené (10%) a nenasycené oleje. Hlíza je také bohatší na proteiny (8.7%) a vlákninu (10.3%) než v podobě nápoje.

Celková nabídka podukrý z Chufy (čufy).

Napsáno 21.8.2013
» seznam článků


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS