Čufa - zdravá novinka ze slunného Středomoří!

Čufa (lat. Cyperus esculentus) je drobná podzemní hlíza hnědé barvy se zvrásněným povrchem připomínající malý seschlý lískový oříšek. Vyznačuje vysokým obsahem vlákniny, vitamínů, minerálů, proteinů a přírodního cukru.

Čufa neobsahuje cholesterol ani lepek a má velmi nízkou hladinu sodíku (tudíž je prospěšná i pro těhotné ženy, atd.). V současné době se čufa pěstuje především ve Španělsku, a to zejména v okolí Valencie, odkud také naše čufa pochází.

Využití čufy v domácnosti:
 • v čerstvém stavu jako skvělá zdravá svačina sladké chuti (výborná také po namočení do vody)
 • jako základ pro přípravu müsli (v současné době velmi populární v Něměcku a ve Švédsku)
 • jako základ pro výrobu nápoje zvaného „Horchata“ (Bio orčata)
Komerční využití:
 • jako základ pro výrobu mouky (Bio mouka)
 • jako základ pro výrobu panenského oleje (Bio olej z čufy)
 • jako základ pro výrobu dalších výrobků – kosmetické produkty, paté, atd.

Původ:
První zmínky o čufě se datují cca před 4 tis. lety, kdy byla pěstována ve starém Egyptě v deltě Nilu. Existují spisy, které ukazují, že v 5. století před naším letopočtem byli obyvatelé Nilu zamilovaní do „bílého nápoje“ vyrobeného z čufy rostoucí na březích řeky.

Ve Španělsku bylo pěstování čufy představeno ve středověku s příchodem muslimské kultury. Produkt byl považován za velmi chutný, lahodné a aromatické chuti. Existuje však další teorie, která říká, že čufa na Pyrenejském poloostrově existovala od pradávna, ještě před příchodem muslimů. V roce 1795 se hovoří o pěstování čufy na přibližně 15 hektarech půdy, a to v oblasti Almàssera a Alboraia. Lidé čufu namáčeli do vody a konzumovali ji jako snack v čerstvém stavu. Na začátku 20.století se začaly otevírat první horchaterías (kavárny, které servírovaly především orčatu) a lidé ve svých domech vyráběli vlastní orčatu, kterou poté prodávali na vozících ve městech místním obyvatelům. 

Nyní je orčata považována za velmi chutný, osvěžující a výživný nápoj, který v posledních letech získal velkou popularitu, a to nejen ve Španělsku, ale také v mezinárodním měřítku (export do USA, Francie, Německa, atd.).

Pěstování a sklizeň:

Čufa se vysévá v průběhu dubna a května do speciálně připravené půdy. Sklizeň pak probíhá od listopadu do ledna. Pro úspěšnou sklizeň je důležité, aby byla půda zcela suchá, až vysušená. Velmi zvláštní je však samotný způsob sklizně: nejprve se zapálí horní část (nať), po shoření natě následuje důkladné vyčištění povrchu plantáže od popela a neshořelých zbytků. Pomocí mechanizace jsou pak hlízy vyorány i se zeminou, která je pomocí speciálních třídících strojů oddělena od hlíz.

Jakmile je tento proces u konce, surovina se vyčistí a usuší. Během tohoto procesu čufa ztratí jemné, jakoby chlupaté kořínky, které jsou na jejím povrchu. Následně pak probíhá další dosušení tak, aby vlhkost poklesla z původních cca 50% až na 8-9%. Tento proces je zdlouhavý a trvá až 4 měsíce. Teprve tak jsou zachovány všechny nutriční hodnoty. Před konečnou fází (naplění do obalů, výroba orčaty…)je čufa pečlivě ručně přetříděna, aby se ke konečnému zákazníkovi dostal prvotřídní produkt maximální kvality.

Čufa a zdraví:

Čufa pochází z léčivé rostliny, které je připisováno mnoho kladných vlastností. Nedávné vědecké studie pod záštitou španělského Ministerstva zemědělství a rybolovu naznačují, že mnoho z těchto kladných vlastností čufy mají zdravotní vysvětlení, která se stále více potvrzují.

 • díky svým mononenasyceným mastným kyselinám (76% kyselina olejová) a kyselině listové zabraňuje vzniku rakoviny tlustého střeva, posiluje srdce (zabraňuje infarktu), odstraňuje cholesterol
 • má antioxidační a krevní tlak snižující vlastnosti
 • je to probiotický produkt a regulátor střevních funkcí
 • je bohatá na minerální látky, vlákninu, proteiny a vitamíny, a to především fosfor, vápník a hořčík
 • vřele doporučována pro těhotné ženy a ke zmírnění menstruačních bolestí a křečí
 • velmi prospěšná jako prevence proti trombóze, jako podpora krevního oběhu a jsou ji také přičítány léčivé účinky při zánětu dýchacích cest a žaludečních potížích
 • u dětí může poskytnout 10% doporučeného denního příjmu
 • neobsahuje laktózu, fruktóza ani lepek
 • nezapříčiňuje nabírání na váze více, než většina nealkoholických průmyslových nápojů (včetně light nápojů)
 • vzhledem k vysokému obsahu účinných látek slouží jako prevence proti rakovině
Čufa obsahuje:
 • proteiny: aminokyseliny s důrazem na esenciální aminokyselinu Arginin (Arginin je tvůrce rolaktinu, který je velmi důležitý během růstu, pro těhotné, kojence, dále na močovinu, ischias, prostatu a podporu imunitního systému. Kromě toho je Arginin přirozeným generátorem inzulínu, což je důvod, proč je orčata BEZ PŘIDANÉHO CUKRU velmi doporučována pro diabetiky.
 • minerální soli: vyvážený poměr vápníku a draslíku (zabraňuje vzniku osteoporózy), fosfor, hořčík, železo, zinek, měd, mangan, nízký obsah sodíku
 • vitamíny: B1, niacin, kyselina listová, tokoferoly, vitamín E (antioxidant) a C
 • vlákninu: upravují absorpci glukózy, snižují vstřebávání cholesterolu, snižují adenomy tlustého střeva, probiotické a symbiotické
 • mastné kyseliny: snižují hladiny cholesterolu, triglyceridů, arteriosklerózy, usnadňují střevní průchod

Vysoký obsah vlákniny, kombinovaný s lahodnou chutí, z něj vytváří ideální potravinu pro vyváženou a zdravou skladbu vaší kuchyně.

Čufa má vynikající nutriční hodnoty s velmi podobným složením tuků jako mají např. olivy. Je také bohatá na přírodní minerály, zejména na fosfor a draslík. Jak již bylo zmíněno, neobsahuje cholesterol a má velmi nízkou hladinu sodíku, proto je vhodná i pro lidi trpící vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy, atd.

Nutriční hodnoty: hořčík 1070 mg/kg, sodík 206 mg/kg, draslík 7870 mg/kg, fosfor 2557 mg/kg, vápník 179 mg/kg, kyselina listová 509 mg/kg, niacin 20,4 mg/kg, vitamin E; 31,3% tuky, 14,3% glukóza, 6,8% vláknina, 6,9% proteiny, 33,8% škroby
100 g chufy = 1635 kJ = 386 kcal

Celková nabídka podukrý z Chufy (čufy).

Napsáno 21.8.2013
» seznam článků


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS